Drumla

Drumla (od niemieckiego- “trumel”, co znaczy “bęben”) to prosty instrument z grupy idiofonów szarpanych. Zależnie od regionu występowania, znana jest również pod wieloma innymi nazwami, jak chociażby- jaw harp, mouth harp, ozark harp, khomus, kubyz, murchunga, dan moi, susap, guimgarde – by wymienić kilka. Wykonana może być ze stali, brązu, czy bambusa. Niektóre z nich są małymi dziełami sztuki rzemiosła ludowego, a wtedy ich cena może wynosić nawet kilkaset złotych. Jako ciekawostkę można podać, że członkowie pochodzący z plemienia Wam- Papua Nowa Gwinea, jako drumli używali pewnych gatunków dużych chrząszczy, zwanych “binatang”, lub “sago-beetle”. Żywy, brzęczący owad był umieszczany przy otwartych ustach, tak by dźwięk mógł rezonować w jamie ustnej.
Drumla jest zaliczana do najstarszych instrumentów muzycznych na świecie. Na chińskiej rycinie pochodzącej z IV wieku przed Chrystusem, widoczny jest muzyk grający na niej. Do Europy przywędrowała ona z Azji, a jej rozpowszechnienie wiąże się zapewne z rozwojem jedwabnego szlaku i podróżami kupców ze wschodu na zachód. Dziś można spotkać ją w różnych tradycjach muzycznych całego świata.
Instrument ten dzięki specyfice swojego brzmienia, pomaga wchodzić w stan transu i do dziś jest związany z szamańskimi rytuałami.
Zakres dźwięku drumli zależy od jej rozmiaru (długość dochodzić może nawet do 20 cm), ale generalnie oscyluje wokół jednej oktawy.
Technika gry jest bardzo prosta. Jedną ręką przykładamy ją do ust (zębów) i szarpiemy ruchomy języczek. Zmiany wysokości i barwy dźwięku dokonujemy poprzez ruch języka, podniebienia, oraz wciąganie i wydychanie powietrza.
Mimo, że jest to prosty instrument, w drugiej połowie XVIII wieku austriacki kompozytor Johann Albrechtsberger- znany głównie jako nauczyciel Beethovena- napisał nawet cztery koncerty (w tonacjach F, Eb, E, oraz D) na drumle.

 

antyczna drumla_anhad soundrelaxAntyczna drumla szamańska.

drumla_anhadsoundrelaxNa zdjęciu powyżej drumla z mojego zestawu instrumentów austriackiej firmy Schwarz.

drumla2_anhadsoundrelaxW ten sposób wygląda gra na drumli.


A tak brzmi ten instrument.

 


Na tym video członek etnicznej mniejszości ludu Naxi z południowo-zachodniego obszaru Chin, wykonuje w niecałe 10 minut, bambusową wersje drumli.

 

Zdjęcia: voermane.flog.pl

Komentarze sa zamkniete.