Instrumenty z lodu

H2O.

Woda. Czy zastanawialiście się kiedyś, czy można na niej grać? Czy z wody można stworzyć instrument? I nie chodzi tu wcale o sam dźwięk, przy którego powstawaniu uczestniczy woda, jak chociażby odgłos pluskania, czy gwizd czajnika, gdy woda w postaci pary przechodzi przez gwizdek. Czy może ona być budulcem sama w sobie?

Otóż tak. Jak wiemy już z lekcji fizyki i z własnego doświadczenia, woda może przybierać trzy różne stany- gazowy, ciekły i stały. Dwa  pierwsze stany, nie są zbyt przydatne, ponieważ woda w tych postaciach potrzebuje naczynia, by przybrać jakiś kształt i go utrzymać. Natomiast trzeci stan, gdy woda zamienia się w lód daje już szanse utworzenia konkretnej formy i utrzymania jej przez dłuższy czas. Dzięki tym właściwościom, możliwe stało się stworzenie instrumentów z lodu. Lód wykorzystywany do budowy musi być pozbawiony cząsteczek powietrza, przez co jest mniej podatny na działanie temperatury, czyli bardziej odporny na topnienie. Ma to również znaczenie przy obróbce. Instrumenty tworzy się z jednego kawałka lodu, wykorzystując takie narzędzia jak nóż, czy piła.

Jednym z artystów, który zainteresował się tym materiałem, jest norweski perkusista Terje Isungset. Zawsze starał się on wykorzystywać naturalne surowce do tworzenia muzyki i instrumentów, a w roku 2000 udało mu się zrealizować marzenie wykonania ich z lodu. Od tego czasu powstały lodowe rogi, lodowa perkusja, trąbka, czy lodofon. Na uwagę zasługuje również włoski kompozytor i muzyk- Giovanni Sollima, grający na lodowej wiolonczeli.

Granie na takich instrumentach różni się od grania na instrumentach wykonanych z tradycyjnych materiałów. Dzieje się tak, ponieważ lód pod wpływem  temperatury zmienia swoją strukturę, a muzyk musi “podążać za dźwiękiem”.

Od jakiegoś czasu są organizowane festiwale z “lodową muzyką”, a za miejsca doskonale służą jaskinie w lodowcach, które oprócz swojej specyficznej akustyki, posiadają  również bajkową atmosferę.

Terje Isungset – Ice Instrument Concert Oulu 2012

 

Giovanni Sollima i lodowa wiolonczela.

Komentarze sa zamkniete.