Mudry – Joga Palców

Mudry, czyli Joga Palców, należą do systemu starożytnej indyjskiej medycyny- Ayurvedy- co w tłumaczeniu z sanskrytu oznacza “czysta wiedza” (AYUH – żyć lub życie codzienne, VEDA – wiedza). Ta praktyczna nauka o zdrowym życiu i samoleczeniu wywodzi się się z holistycznej koncepcji organizmu i obejmuje chociażby:
– leczenie ziołami, minerałami, metalami, kolorami, światłem, dźwiękiem;
– masaże;
– refleksoterapię;
– picie wody;
– odpowiednie odżywianie;
– ćwiczenia fizyczne;
– właściwy rozkład dnia.
Również mudry należą do tego systemu. Te gesty, które znane były dotychczas zwłaszcza jako system trzymania palców do użytku rytualnego, od wielu stuleci są skuteczne również jeżeli chodzi o leczenie różnych schorzeń.
Każdemu palcowi naszych dłoni odpowiada jeden z pięciu podstawowych elementów:
– kciuk jest związany z ogniem;
– palec wskazujący z powietrzem;
– palec środkowy z niebem (eterem);
– palec serdeczny z ziemią:
– mały palec z wodą.
Przez odpowiednie manipulowanie nimi, doprowadzamy do wyrównania poziomu energetycznego w organizmie.
Idealną pozycją nóg do mudr jest pozycja “Kwiat Lotosu”, ale można je wykonywać w każdej sytuacji życiowej, np. podczas podróży, spaceru, czy oglądając telewizję. W ćwiczeniach wykorzystuje się obie dłonie, ale możliwe jest wykonywanie ich jedną ręką. Najważniejsze by odbywało się to bez wysiłku, bez naprężania mięśni.
Przy regularnym stosowaniu, w krótkim czasie można odczuć poprawę. Choć w zależności od rodzaju schorzenia, niektóre kuracje mogą trwać nawet kilka tygodni, czy miesięcy.
Stosując mudry nasze zdrowie jest w naszych rękach i to dosłownie.

Jako ciekawostkę mogę jeszcze podać, że mudry nie są obce również religii chrześcijańskiej i można je spotkać na ikonach przedstawiających Jezusa.

anhad soundrelax_jezus_mudra ziemianhad soundrelax_jezus_mudra zycia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na poniższych zdjęciach pokazuję tylko wybrane cztery mudry. Jeżeli zainteresował was ten temat polecam książki Emmy Gonikman i Gertrudy Hirschi.

Prithivi Mudra_Mudra ZiemiMudra Ziemi – dzięki niej można podniesć własną samoocenę i zaufanie do samego siebie, pomocna przy stresie, słabościach psychicznych, witalnym wyniszczeniu organizmu.

Pran Mudra_Mudra zyciaMudra Życia – wyrównuje potencjał energetyczny całego organizmu, wzmacnia wzrok, leczy choroby oczu, nerwice.

Gyan Mudra_Mudra WiedzyMudra Wiedzy – pogłębia i wzmacnia ona działanie innych mudr. Wielu myślicieli, filozofów i uczonych stosowało i nadal stosuje ta mudrę. Wskazania: bezsenność, nadmierna senność, nadciśnienie tętnicze, napięcia emocjonalne, brak koncentracji, kłopoty z pamięcią, niepokój, depresja.

Apan Vayu_Mudra ratujaca zycieMudra ratująca życie – powinna być wykonana w przypadku ataku serca. Działanie jest porównywalne ze skutkiem zażycia nitrogliceryny. Pomaga również przy bólach i kołataniu serca, czy uczuciu dyskomfortu w okolicy serca, połączonego ze smutkiem i trwogą.

 

Zdjęcia: voermane.flog.pl

Komentarze sa zamkniete.