Niesłysząca perkusistka Evelyn Glennie

Osoby niesłyszące mogą odbierać muzykę i dźwięki, o czym sam przekonałem się podczas spotkań z nimi. Mogą również tańczyć i co więcej tworzyć i grać muzykę. Przedstawiam wam Evelyn Glennie.

Dame Evelyn Glennie Elizabeth Ann to szkocka mistrzyni perkusji, która stała się pierwszą pełno-wymiarową perkusistką solową w zachodnim społeczeństwie 20 wieku.
Urodziła się i wychowała w Aberdeenshire. Jej ojciec Herbert Arthur Glennie, był akordeonistą w szkockim zespole tanecznym, a silne, rodzime tradycje muzyczne północno-wschodniej Szkocji miały również znaczenie w rozwoju młodego muzyka, jej pierwszymi instrumentami były harmonijka ustna i klarnet.
Studiowała na Akademii Ellon i Royal Academy of Music, była również członkiem National Youth Orchestra of Scotland.
Glennie zaczęła tracić słuch w wieku 8 lat. Proces ten postępował i gdy miała 12 lat przestała słyszeć zupełnie. Jakkolwiek to nie pozbawiło jej zdolność do wykonywania występów na poziomie międzynarodowym. Regularnie grywa boso, zarówno podczas koncertów i nagrań studyjnych, aby lepiej czuć muzykę.
Glennie uważa, że głuchota jest w dużej mierze źle zrozumiana przez społeczeństwo. Twierdzi, że nauczyła się słuchać innymi częściami swojego ciała niż uszy. W odpowiedzi na krytykę ze strony mediów, Glennie opublikowała książkę  “Hearing Essay”, w której przybliża ten temat, w kontekście jej własnej osoby. Podróżuje intensywnie po półkuli północnej, spędzając cztery miesiące każdego roku w Stanach Zjednoczonych, poza tym  gra z różnymi orkiestrami i współczesnymi muzykami, dając ponad 100 koncertów rocznie.
Glennie znalazła się na albumie “Telegram” islandzkiej piosenkarki Björk, grając w duecie w utworze “My Spine”. Współpracowała z wieloma innymi muzykami, wymienić można chociażby byłego gitarzystę zespołu Genesis Steve’a Hackett’a, Bela Fleck’a, Bobby McFerrin’a, Fred Frith’a, czy The King’s Singers.
W 2012 r. w kooperacji z grupą Underworld stworzyła soundtrack do ceremonii otwarcia Igrzysk Olimpijskich w Londynie, oraz wystąpiła na żywo na stadionie.
Zdobyła m.in. nagrodę Grammy  za nagranie “Sonaty na dwa fortepiany i perkusje” Bartoka.  Została także uhonorowana kilkunastoma doktoratami honorowymi muzycznych uczelni brytyjskich oraz Orderem Imperium Brytyjskiego (1993). Nadano jej również tytuł Damy.

Źródło: Wikipedia

 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się coś więcej o tej Pani, odwiedź: Evelyn Glennie Website.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Evelyn Glennie i Linda Bove w utworze z “Ulicy Sezamkowej”.

 

 

Komentarze sa zamkniete.